A A A
  • Zabawy weselne.
    Zabawy weselne.
  • Weselna rozrywka.
    Weselna rozrywka.

Zabawy weselne

Poza oprawą muzyczną imprezy weselnej, także organizujemy i prowadzimy różnorodne zabawy rozrywkowe oraz poprawiny.


KARETA
Zabawa w karetę - organizowana jest zazwyczaj w trakcie oczepin - do zabawy potrzeba 9 osób, które reprezentują: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnice, no i oczywiście "króla" (pan młody) i "królową" (pani młoda). Zabawa polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec krzesło). Za nie zareagowanie na słowo np. "król", pan młody reprezentujący "króla" musi wypić kieliszek wódki bez popitki. Przy odpowiednio dobranym opowia-daniu zabawa potrafi rozweselić do łez zebranych gości.

POCIĄG
Zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami lub w trakcie zabawy weselnej. Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą "w wagoniki" następ-nie do muzyki jedzie pociąg z daleka, zaczyna się taniec. Wodzirej co jakiś czas przerywa taniec i oznajmia, do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np.: we Francji kankana, w Rosji kazaczoka, w Wiedniu walca itd. Ilość krajów i utworów, zależy tylko od inwencji twórczej wodzireja, no i wytrzymałości gości.

ZABAWA Z KRZESŁAMI
Ten konkurs organizowany jest w kilku wersjach, zasada jest jednak jedna: do konkursu staje kilka osób lub par które ustawiają się wokół ustawionych krzeseł. Krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż osób biorących udział w konkursie. Przy każdej przerwie w muzyce "zawodnicy" zajmują wolne miejsca. Odpada osoba, dla której nie wystarczy miejsc. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa.

KONKURS TAŃCA
Do konkursu staje kilka par. Wodzirej prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci pary młodej lub świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie.
W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową:

POZNAJMY SIĘ
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje para młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka pań z panną młodą w środku, a pan młody (z zawiązanymi oczami) ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście(!). Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu panny młodej role się zamieniają pan młody siada wśród panów na krzesełkach, a zadaniem pani młodej jest odnale-zienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki gdzie rozpoznaje pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

KUSZENIE

Zabawa dosyć stara i powoli zanikająca, ale wydaje nam się, że warto o niej napisać kilka słów. Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

 

WIELE INNYCH...